Kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu - Ałykow Zespół Inżynierów

Potrzebujesz dokumentacji, pomocy w przygotowaniu
i realizacji inwestycji w obiekcie zabytkowym ?
Zespół inżynierów Ałykow ›› profesjonalnie i zawsze na czas.
Zespół inżynierów Ałykow
›› profesjonalnie i zawsze na czas.
Title
Przejdź do treści

Kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu (XIXw.)

nazwa zadania
Renowacja okładzin ścian z piaskowca wieży wraz z detalami architektonicznymi, remont więźby kopuły wieży z wymianą pokrycia
 
opis obiektu
Obecnie istniejący późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem św.  Piotra i Pawła wzmiankowany był po raz pierwszy w XIII wieku. W  dokumencie biskupa Rudolfa z 1481 roku wspomina się kościół parafialny  pod wezwaniem św. Piotra i Pawła “ecclesia parochialis St. Petri et  Pauli”.
Kościół wzniesiony za Henryka Brodatego, w momencie założenia  klasztoru stał do roku 1788 kiedy podjęto budowę nowej świątyni  wzniesionej od fundamentów. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz  Józef Mielischer. Projekt sporządził architekt Jan Jerzy Rudolf -  pracujący dla Schaffgotschów i cystersów z Krzeszowa. Sporządził on plan  nowej świątyni będącej klasyczną halą o typie ścienno - filarowym.  Kościół w Nowogrodźcu wyróżnia się wśród nich długim, dwuprzęsłowym  prezbiterium zakończonym apsydą, a także zwracającym uwagę poprzez  burzenie układu z nawą przęsłem pośrednim. Budowa trwała ona pięć lat,  zaś otwarcie miało miejsce 22 września 1793 roku. Świątynię restaurowano  w nowym stylu w 1881 i 1964 roku zachowując jednak jego barokowe formy.  
Wieża wzniesiona przez przeoryszę Katarzynę von Metzrode w latach  1561-62 ulegała aż trzykrotnie spaleniu do gzymsów, w czasie wielkiego  pożaru w roku 1717 pomimo tego, że całe miasto zamieniło się w popiół  ocalała. 4 czerwca 1774 roku o godzinie 13.30 w kościół klasztorny  uderzył piorun, który zniszczył drewniane poszycia dachu i wieży, nie  uszkadzając jedynie dzwonów. Rozebrana została w roku 1878 roku. W  latach 1879 - 1880 podjęto budowę nowej wieży. Patronat nad budową objął  sam król. Nowa wieża została wzniesiona z piaskowca w stylu renesansu  włoskiego, stylu, w którym wykończono wnętrze samego kościoła. Budowę  prowadził królewski radca budowlany Ryszard Schiller z Bolesławca.
 
zakres prac
- wzmocnienie wystroju architektonicznego
- konserwacja wystroju architektonicznego
- renowacja wystroju architektonicznego
- odtworzenie wystroju architektonicznego
- wykonanie tynków renowacyjnych
- remont/ wzmocnienie więźby wieży
- wymiana pokrycia kopuły
 
instytucje współfinansujące
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego

Galeria

Wróć do spisu treści