Kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu - Team of Civil Engineers AŁYKOW

Do You need comprehensive building specyfications or help
in the investment implementation proces in the monuments?
FULLY PROFESSIONAL AND RIGHT ON TIME.
Team of Civil Engineers AŁYKOW
FULLY PROFESSIONAL AND RIGHT
ON TIME.
Title
Go to content

Kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu (XIXw.)

nazwa zadania
Renowacja okładzin ścian z piaskowca wieży wraz z detalami architektonicznymi, remont więźby kopuły wieży z wymianą pokrycia
 
opis obiektu
Obecnie istniejący późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem św.  Piotra i Pawła wzmiankowany był po raz pierwszy w XIII wieku. W  dokumencie biskupa Rudolfa z 1481 roku wspomina się kościół parafialny  pod wezwaniem św. Piotra i Pawła “ecclesia parochialis St. Petri et  Pauli”.
Kościół wzniesiony za Henryka Brodatego, w momencie założenia  klasztoru stał do roku 1788 kiedy podjęto budowę nowej świątyni  wzniesionej od fundamentów. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz  Józef Mielischer. Projekt sporządził architekt Jan Jerzy Rudolf -  pracujący dla Schaffgotschów i cystersów z Krzeszowa. Sporządził on plan  nowej świątyni będącej klasyczną halą o typie ścienno - filarowym.  Kościół w Nowogrodźcu wyróżnia się wśród nich długim, dwuprzęsłowym  prezbiterium zakończonym apsydą, a także zwracającym uwagę poprzez  burzenie układu z nawą przęsłem pośrednim. Budowa trwała ona pięć lat,  zaś otwarcie miało miejsce 22 września 1793 roku. Świątynię restaurowano  w nowym stylu w 1881 i 1964 roku zachowując jednak jego barokowe formy.  
Wieża wzniesiona przez przeoryszę Katarzynę von Metzrode w latach  1561-62 ulegała aż trzykrotnie spaleniu do gzymsów, w czasie wielkiego  pożaru w roku 1717 pomimo tego, że całe miasto zamieniło się w popiół  ocalała. 4 czerwca 1774 roku o godzinie 13.30 w kościół klasztorny  uderzył piorun, który zniszczył drewniane poszycia dachu i wieży, nie  uszkadzając jedynie dzwonów. Rozebrana została w roku 1878 roku. W  latach 1879 - 1880 podjęto budowę nowej wieży. Patronat nad budową objął  sam król. Nowa wieża została wzniesiona z piaskowca w stylu renesansu  włoskiego, stylu, w którym wykończono wnętrze samego kościoła. Budowę  prowadził królewski radca budowlany Ryszard Schiller z Bolesławca.
 
zakres prac
- wzmocnienie wystroju architektonicznego
- konserwacja wystroju architektonicznego
- renowacja wystroju architektonicznego
- odtworzenie wystroju architektonicznego
- wykonanie tynków renowacyjnych
- remont/ wzmocnienie więźby wieży
- wymiana pokrycia kopuły
 
instytucje współfinansujące
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego

Galeria

ADDRESS

ul. Kościuszki 1 / 4 (1. piętro)
59-800 Lubań, Poland

CONTACT

 +48 75 775 96 65
 biuro@alykow.com
INFORMATION

© All rights reserved
Team of Civil Engineers AŁYKOW 2020
Back to content